engelsk flag
Oversigt

Hvad har de gang i?

11 maj 2016 - 7:20

 

Stenlabyrint 1

 

 

 

 

Stenudstilling

Vi er ved at lave en stensamling i Gymnasiets forhave. Med Frede Sørensen som bærende drivkraft, er Gymnasiet gået ind i et samarbejde med Jyske Ås Projektet, hvor stenudstillingen skal indgå som et af mange oplevelsestilbud. Frede Sørensen har tidligere indrettet/udformet stensamlinger rundt om i Nordjylland, der alle har det til formål at formidle geologien bag stenene. På Gymnasiet vil de naturligt komme til at indgå i naturgeografiundervisningen.

Gymnasiets elever har længe efterspurgt små “oaser” hvor de kan sidde og hygge sig i mindre grupper. Vi har derfor også planlagt fire små satellitter rundt om udstillingen, hvor der bliver opsat borde og bænke samt skabt lidt læ med små buske.

Stenlabyrinten forventes helt færdig hen over sommeren.

Stenlabyrint 2

labyrint luftfoto