engelsk flag
Oversigt

Åbent Hus 2022

17 november 2021 - 12:51

Åbent Hus for kommende elever og forældre på Dronninglund Gymnasium

Dronninglund Gymnasium byder igen til Åbent Hus i 2022! Det ligger på følgende tidspunkter:

Onsdag d. 19. januar kl. 19.00

Lørdag d. 22. januar kl. 09.30

 

Til Åbent Hus kan du få en smagsprøve på, hvad Dronninglund Gymnasium har at tilbyde, og hvad det vil sige at gå på DG. Du vil, foruden en formel præsentation af DG, opleve elever fortælle om deres hverdag på gymnasiet, og lærerne vil give liv til præsentationen af studieretninger, valgfag og dagligdagen på DG.

 

Mangler du andre informationer, eller vil du gerne have en snak om, hvad det vil sige at gå på DG? Så kan du altid booke en rundvisning på gymnasiet og vores Slotskollegium: https://www.dronninglundgymnasium.dk/book-en-rundvisning/

 

 

Kan du slet ikke vente med at komme til Åbent Hus? Så har vi stadig vores virtuelle Åbent Hus-univers!

Klik på linket for at tilgå det virtuelle Åbent Hus. Det kan tilgås på både mobil, tablet og computer, lige når det passer dig. Find det her:
https://infonet.drlund-gym.dk/kig-ind/