ÅRETS FORESTILLING

Årets store DG-forestilling Game Over handler om et kendt fænomen i nutidens ungdomskultur: Gaming. Simon er en gymnasieelev, der oplever problemer på hjemmefronten – med fraværende forældre og et anspændt hjemmemiljø. Samtidig har Simon også svært ved at finde sin plads i kammeratskabsgrupperne på gymnasiet og han er meget ensom og trives ikke.

Det gør han til gengæld, når han spiller computerspil. Når han spiller, oplever han spænding og mening i en grad som den virkelige verden ikke kan byde på. Han suges mere og mere ind i en eventyrlig verden, befolket af orker og elverfolk, og efterhånden får Simon svært ved at skelne mellem spilfantasi og virkelighed.

Hvordan ender det for Simon? 

Billetter koster 80 kr, og kan kan købes ved at klikke på den aktuelle dato nedenfor.

Tirsdag d. 28/1

Onsdag d. 29/1

Torsdag d 30/1

Fredag d 31/1

Forestillingen starter kl 19.00 og varer ca 2,5 time (inkl pause). I pausen kan der købes øl og vand. Vi modtager kontanter og mobilepay.